Kuvaus
SafLager™ S-189 tuottaa kukkaisia ja yrttisiä vivahteita, ja sillä valmistetut oluet ovat erittäin helposti juotavia. Hiivan neutraali makuprofiili ja hyvä juotavuus tekevät siitä erinomaisen valinnan klassisiin lager-tyylisiin oluisiin. Alkuperä on Hürlimannin panimosta, Sveitsistä. Tämä lager-hiivakanta mahdollistaa melko neutraalin makuprofiilin omaavien oluiden valmistuksen, joissa korostuu hyvä juotavuus. Käyttöolosuhteista riippuen hiiva voi tuoda esiin selkeitä yrttisiä ja kukkaisia vivahteita lager-oluisiin.
Ainesosat: Hiiva (Saccharomyces pastorianus), emulgointiaine E491
SafLager™ S-189 – Yleiskatsaus
| Ominaisuus | Arvo | Selitys |
|---|---|---|
| Kokonaisesterit | Matala | Tuottaa vain vähän hedelmäisiä aromeja – tukee neutraalia makuprofiilia. |
| Kokonaisyläalkoholit | Matala | Vähäinen määrä korkeampia alkoholeja – puhdas ja helposti juotava lopputulos. |
| Näennäinen attenuaatio | 80–84 % | Hyvä käymistehokkuus – sopii lager-tyylisiin oluisiin. |
| Sedimentaationopeus | Nopea | Hiiva laskeutuu nopeasti – helpottaa kirkastumista ja suodattamista. |
| Alkoholinsietokyky | 9–11 % | Kestää kohtalaisen korkeita alkoholipitoisuuksia. |
| Fenolinen sivumaku | Ei | Ei tuota fenolisia makuja – tukee puhdasta ja neutraalia makua. |
Annostus ja lämpötila
Annostus: 80–120 g/hl Ihanteellinen lämpötila: 12–18 °C (53,6–64,4 °F)
Käyttöohjeet
Lesaffren asiantuntemus ja jatkuva hiivanvalmistusprosessin kehittäminen tuottavat poikkeuksellisen laadukkaita kuivahiivoja, jotka kestävät laajan kirjon käyttöolosuhteita – mukaan lukien kylmäkäyttö ja ilman esikosteutusta – ilman vaikutusta elinkykyyn, käymisnopeuteen tai analyysiprofiiliin. Panimot voivat valita käyttömenetelmän tarpeidensa mukaan:
① Suora lisäys (Direct pitching)
- Lisää hiiva suoraan käymisastiaan vierteen pinnalle käymislämpötilassa tai sen yläpuolella.
- Ripottele hiiva vähitellen vierteeseen niin, että se peittää koko pinnan tasaisesti – vältä paakkuuntumista.
- Ihanteellisesti hiiva lisätään astian täytön alkuvaiheessa, jolloin vierteen lämpötila voi olla korkeampi kuin käymislämpötila. Tämän jälkeen astia täytetään viileämmällä vierteellä, jolloin kokonaislämpötila asettuu haluttuun käymislämpötilaan.
② Esikosteutus (With prior rehydration)
- Vaihtoehtoisesti ripottele hiiva vähintään 10-kertaiseen määrään steriiliä vettä tai keitettyä ja humaloitua vierrettä, lämpötilassa 15–25 °C (59–77 °F).
- Anna seistä 15–30 minuuttia, sekoita varovasti ja lisää syntynyt hiiva käymisastiaan.




